Ella Wederbrand fyllde 18 år så sent som förra månaden. Nu är hon ny lagkapten för Falkenbergs FF, som ser fram emot måndagens hemmapremiär mot Frillesås FF.
Ella Wederbrand fick kaptensbeskedet under gårdagen.
– Det känns riktigt bra! Jag är supertaggad och glad över förtroendet att få vara kapten. Det kommer bli en spännande säsong, säger 18-åringen.
Hon tror sig veta varför Robin Östlind valde att ge kaptensbindeln till henne
– Jag tror han valde mig för att han tycker att jag besitter många av de egenskaper som en kapten behöver ha. Jag styr och pratar mycket på plan och försöker alltid underlätta för mina medspelare, säger Ella Wederbrand.
Klockan 15.00 under måndagen är det äntligen seriepremiär hemma mot Frillesås FF på Falcon Alkoholfri Arena. Ella och hennes lagkamrater längtar verkligen.
– Jag och resten av laget är riktigt taggade inför denna premiär. Mina förväntningar är att det ska bli en spännande match med effektivt spel och att vi tar tag i matchen från första minutrarna. Det ska bli riktigt roligt att dra igång denna säsongen nu! säger kapten Wederbrand och går in på målen för säsongen:
– Vårt mål i år är att kunna föra matcherna ännu mer än vad vi gjorde förra året oavsett vilka som står på andra sidan planen och att vi tillsammans ska kunna hålla uppe den höga nivån vi vet att vi besitter matcherna igenom.
Huvudtränare Robin Östlind tror på sitt lag i premiären.
– Det ska bli otroligt roligt och spännande att äntligen få dra igång på allvar. Förväntningarna inför matchen på måndag är som alltid att vi ska gå ut och spela vårt spel och våga tro på det vi gör och tillsammans ge oss möjligheten att få med oss ett bra resultat i slutändan, säger Robin Östlind.
Foto: Robert Boman