Det blev en 1-4-förlust mot division 2-laget Stafsinge IF på Kristineslätt. FFF kämpade tappert mot tufft motstånd. Reduceringen stod Emma Larsson för
FFF fick en jobbig start på matchen. Efter åtta minuter ledde Stafsinge med 2-0 och i 24:e minuten gjorde division 2-laget också 3-0. FFF kämpade bra och fick in en reducering genom Emma Larsson efter en halvtimmes spel. Nora Johansson ökade sedan på till 4-1 i Stafsinges favör. 4-1 blev också slutresultatet på Kristineslätt.
– I första halvlek var vi inte med idag och det är vi besvikna över. Vi förlorade närkamper och hade inget flyt i vårt passningsspel. Sen bjöd vi på ett par enkla situationer och då var Stafsinge tillräckligt skickliga för att straffa oss. Andra halvlek var bättre. Vi försökte och kom till ett par målchanser men idag missade vi chanserna vi fick och då vinner man inte fotbollsmatcher, summerar huvudtränare Robin Östlind.
Foto: Robert Boman
