Klockan 19.00 under måndagskvällen spelar FFF, som är stärkta av storsegern hemma mot Trelleborgs FF i onsdags, borta mot topplaget Landskrona BoIS. Godwin Aguda är mycket laddad inför bataljen i Skåne.
Senast lagen möttes i en seriematch var den 29 september 2021. Då vann FFF med 2-1 efter mål av Anton Wede och Oliver Hintsa. Melker Nilsson spelade från start då medan Godwin Aguda och Linus Borgström hoppade in och Christoffer Carlsson satt på bänken.
– Jag var ny då. Det var första gången jag spelade mot Landskrona. Jag kommer ihåg att vi gjorde en bra match defensivt och även vår offensiv var bra. Jag spelade bara drygt tio minuter då. Men efter det har jag mött dem i en cupmatch och en träningsmatch så nu kan jag säga att vi är bekanta med laget. Nu ska vi se till att göra en bra match på måndag, säger Godwin Aguda.
Publikfavoriten från Nigeria ser verkligen fram emot matchen i Skåne.
– Det kommer att bli som alla andra matcher fast med ett lite högre tempo och bättre fokus, för jag känner att vi börjar att hitta vår rytm som lag och självförtroendet växer sig starkt. Jag tror att vi kan komma därifrån med ett väldigt positivt resultat, då vi har ett starkt momentum just nu, säger 27-åringen.
Vi vann med 4-0 i onsdags. Hur var den insatsen och känslan efteråt enligt dig?
– Det var en helt underbar prestation från laget mot Trelleborg. Vi hade bra kontroll på matchen och jag måste säga att det var en bra laginsats från samtliga. Det var en mycket välförtjänt seger och hållen nolla. Jag blir stolt i sådana här lägen och hoppas att vi kan fortsätta bygga vidare på detta framöver, säger Godwin Aguda.
Vilka ser du som våra största styrkor i år?
– Vi har verkligen väldigt bra kvalité på alla positioner i år, men jag tror fortfarande att vi kan göra mycket mer i vissa aspekter av spelet och förbättra vårt anfallsspel och även dra nytta av spelövertag på allvar när vi får dem. Men vår rytm ökar gradvis så jag tror att vi kan få det gjort allt eftersom vi tar steg framåt.
Hur har säsongsinledningen varit för egen del, tycker du?
– Jag tackar Gud för mina insatser hittills och jag vet att det finns utrymme för förbättringar. Jag är inte på min bästa nivå än, men jag är säker på att jag kan nå dit med hjälp av tränarteamet och mina lagkamrater. Jag kommer att fortsätta jobba hårt för att kunna nå toppformen snart, säger Godwin Aguda.
Det finns fortfarande platser kvar i YWP:s supporterbuss. Vi ses i Landskrona!
Truppen:
1 Anton Andersson
2 Gabriel Johansson
3 Noel Lundgren
4 Tim Stålheden
5 Noel Hansson
8 Nils Bertilsson
10 Leonardo Farah Shahin
12 Christoffer Carlsson
14 Isaac Shears
16 Hampus Källström
17 Lucas Sibelius
18 Linus Borgström
19 Oskar Lindberg
21 Albin Andersson
23 Alexander Salo
26 Seif Ali Hindi
28 Melker Nilsson
30 Godwin Aguda
31 Gustav Lillienberg
Foto: Robert Boman