Stärkta av segern i Sundsvall går FFF in i lördagens (avspark 15.00) bortaderby mot Varbergs BoIS med gott självförtroende. Men också med en stor revanschlusta till följd av förlusten på hemmaplan.
Christoffer Andersson och hans mannar är laddade till tusen.
– Det ska bli otroligt kul. Det blir mycket folk och det är en toppmatch mellan två bra lag. Varberg har sina styrkor som vi är väl medvetna om. De har också svagheter som vi måste kunna utnyttja. Det handlar mycket om att vara fokuserade över 90 minuter, för det kommer bli många situationer, och göra rätt saker så ofta som möjligt och så mycket som möjligt, säger ”Chrisse” och fortsätter:
– Vi behöver vara noggranna i positionsspelet. Dueller, andrabollar och fasta situationer ska hanteras. Vi ska också spela matchen med passion, inlevelse och aktivitet. Derbyn brukar innebära jämna tillställningar och fajt. Vi vill utföra derbyt med bäst kvalité och gå vinnande ur striden.
Falkenbergs FF har också revansch att utkräva för förlusten på FAA tidigare i år.
– Ja, absolut. Vi har känt att vi har gjort bra matcher mot Varberg men tagit få poäng. Att spela en kontrollerad och cynisk match – men också med inlevelse och passion – som genererar poäng är något vi hoppas på. Spelarna behöver hitta rätt feeling och bli triggade av adrenalinkicken som man får av att spela ett derby. Men man ska också hålla sig kontrollerad och fokusera på rätt saker, det är otroligt viktigt, säger Christoffer Andersson.
Att Varberg gör många mål efter fasta situationer och inkast är ingen hemlighet.
– Vi vet att det är en styrka för dem. Det kommer att bli avbrott där de vill utnyttja fasta situationer. Därav ska vi försöka spela matchen kontrollerat. Om möjligt vill vi ha mycket boll och vara inne på deras planhalva mycket, för att undvika situationer i eget straffområde. Vi måste vara aktiva defensivt och hantera de situationer som dyker upp på bästa sätt. Vi har en plan för det, säger han.
Självklart är det väldigt inspirerande för spelarna att gå ut inför mycket publik.
– Derbymatcher är kul. Som fotbollsspelare älskade man de matcherna. Vi behöver omvandla den extra spänningen som det innebär till energi, kvalité och passion. Det är viktigt att spelarna njuter av att det är en go match, säger huvudtränaren.
Derbytruppen:
1 Anton Andersson
2 Gabriel Johansson
4 Tim Stålheden
5 Noel Hansson
6 Linus Borgström
8 Nils Bertilsson
9 Albin Andersson
10 Elias Mohammad
11 Hampus Källström
14 William Videhult
18 Lassina Sangaré
19 Oskar Lindberg
21 Lion Beqiri
22 Ted Fritiofsson
23 Alexander Salo
25 Gazton Alexandersson
28 Melker Nilsson
29 Hugo Komano
30 Godwin Aguda
31 Gustav Lillienberg
Boka din biljett på bortastå här. Vamos, Gulvitt!
Foto: Robert Boman



